Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! W każdym czasie możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce Prywatności oraz na stronie http://wszystkoociasteczkach.pl

Drogi Sąsiedzie

ks. Adam PrzewoźnyPodczas jednej z wizytacji księdza Biskupa Zdzisława Fortuniaka przedstawiciele Lusówka wyrazili pragnienie, by w ich miejscowości powstał kościół. Odpowiedzią na tą prośbę jest posłanie mnie do Was z zadaniem organizacji parafii i wspólnego budowania Domu Modlitwy. Zanim podejmiemy się tego dzieła, chciałbym żebyśmy się nawzajem poznali.

Pochodzę z Wielkiejwsi, niedaleko Buku. Wychowałem się na gospodarstwie u rodziców, jako najstarszy z pięciorga rodzeństwa. Szkołę średnią ukończyłem w Poznaniu i tam również Arcybiskupie Seminarium Duchowne. Kapłanem jestem od 11 lat, a swoje doświadczenie duszpasterskie zdobywałem w Poznaniu na Wildzie, Pępowie, Kościanie, Sierakowie, Lubaszu i Mosinie. Był to piękny czas wikariuszowski. Obecnie wierząc w Bożą opatrzność z nadzieją rozpoczynam nowy rozdział swojej duszpasterskiej posługi.

 Katechizuję w szkole Podstawowej Wasze dzieci lub wnuki – wspaniałe dzieciaki. Organizuję dzieciom i młodzieży różne atrakcje kulturalne, ale pragnę spotykać się z nimi w ramach Eucharystycznego Ruchu Młodych, czy Liturgicznej Służby Ołtarza. 

Choć jestem zaniepokojony tym co dzieje się wokół nas, to jednak z pokorą i z odwagą podjąłem się tego zadania. Chcę się poświęcić Wam całkowicie. Nie chodzi mi tylko o to by wybudować Miejsce Modlitwy, ale przede wszystkim by razem gromadzić się wokół Chrystusa, by utworzyć wspólnotę, która będzie doświadczać obecności Boga. Mury bez człowieka, bez Ciebie nic nie znaczą. Nie przyszedłem nikogo tutaj na siłę nawracać, zależy mi jedynie by pomagać Wam w spotkaniu z Bogiem, by każdy mógł doświadczać Jego miłości. Dlatego jestem do dyspozycji każdego z Was. Bóg nie ma względu na osoby – czy jesteś taki czy inny. Dla Niego każdy człowiek jest ważny! Tak samo ja pragnę spoglądać na każdego z Was. Chcę być z każdym z Was w każdej sytuacji życiowej!

Jeśli chodzi o organizację parafii to mamy już patronkę naszego kościoła – św. Ritę z Casco. Czekamy na ostateczne zatwierdzenie projektu architektonicznego (wykonanego przez mieszkańca Lusówka) przez komisję budowlaną naszej Archidiecezji. Mamy także pozytywne opinie potrzebne do uzyskania pozwoleń budowlanych. 

Niedługo powstanie strona parafialna (www.parafialusowko.pl) i chciałbym tą drogą przedstawiać wszystkie szczegóły naszego zadnia. Jestem otwarty na każdą pomoc, dobre słowo, uwagi, komentarze, dialog, pomysły…

Na przestrzeni kilku miesięcy powstanie osobna, nasza parafia w Lusówku, której to granice ustalą proboszczowie sąsiednich parafii Lusowa wraz z Biskupami. Gdzie szukać wiary, jeśli nie we wspólnocie ludzi ochrzczonych, którą jest parafia, wspólnocie która posiada swój dom – kościół, gdzie się spotyka, wielbi Boga.

Czasami powstaje pytanie: po co to wszystko? Przecież jest tyle parafii, kościołów… pewnie jest dużo parafii, kościołów – ale parafia i kościół w Lusówku będzie tylko jeden, będzie nasz.

Jakbyś chciał porozmawiać jak sąsiad z sąsiadem, lub jak z kapłanem to zapraszam.
Dziękuję za wszelką życzliwość.